Guzy jajników: co warto o nich wiedzieć?

foto: BlueRingMedia/shutterstock.com

Wśród chorób nowotworowych, które zagrażają kobietom na całym świecie, wyjątkowo podstępnym wrogiem okazują się guzy jajników. Problemy z postawieniem w porę diagnozy, zbyt późne wizyty u lekarza – wszystko to sprawia, że dla wielu kobiet rak jajnika okazuje się chorobą śmiertelną. Co można zrobić, by zmienić taką sytuację? W jaki sposób kobiety mogą walczyć o swoje zdrowie?

Guzy jajnika często okazują się guzami złośliwymi, dlatego też bardzo ważną sprawą staje się w ich przypadku postawienie w porę diagnozy. Im wcześniej – tym lepiej dla pacjentki. Nie każdy guz okazuje się guzem złośliwym – o tym warto pamiętać. Każdy guz, nawet ten, który ma charakter łagodnej zmiany nowotworowej, powinien być jednak systematycznie badany i obserwowany przez lekarza. By skorzystać z jego pomocy, należy jednak w porę zgłosić się na badania.

Jakie objawy powinny wzbudzić zaniepokojenie pacjentki i skłonić ją do takiej wizyty?

Bóle brzucha, problemy związane z oddawaniem moczu oraz krwawienia pojawiające się pomiędzy miesiączkami – oto najbardziej charakterystyczne objawy raka jajnika. Nie można ich lekceważyć, gdyż w przypadku raka jajnika bardzo ważną sprawą jest podjęcie w porę odpowiedniego leczenia. Chemia i leczenie operacyjne to metody stosowane najczęściej. W przypadku, gdy choroba zostaje zdiagnozowana dość wcześnie, korzystanie z takich metod leczenia przynosi bardzo dobre efekty. Niestety, zbyt późno podjęta terapia często okazuje się niezbyt skuteczna. Warto tu podkreślić, że w przypadku raka jajnika poważnym problemem są szybkie przerzuty. W krótkim czasie guzy mogą zaatakować wątrobę oraz kości, bardzo częstym zjawiskiem są tu również przerzuty do płuc. Dlatego też sprawą tak ważną dla każdej kobiety jest obserwowanie swego ciała oraz regularne wykonywanie badań, które mogą pomóc w postawieniu w porę diagnozy.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*