Zaburzenia psychiczne. Urojenia

foto: Photographee.eu/shutterstock.com

Urojenia są jednym z bardziej intrygujących zaburzeń związanych z ludzką psychiką oraz procesem poznawania otaczającej człowieka rzeczywistości. Urojenia są poważnym zaburzeniem myślenia, które może przybierać różne formy.

Fałszywe sądy

Do najczęściej spotykanych urojeń należą fałszywe sądy, które wygłasza chory i w których prawdziwość wierzy. Nie potrafi ich skorygować nawet w sytuacji, w której otrzymuje niepowtarzalne dowody na to, że jest w błędzie i jego sądy są mylne, fałszywe i krzywdzące dla innych. Co więcej, osoba mająca problem z takimi urojeniami wszelkie próby sprostowania sytuacji przez inne osoby odbiera jako fałszywe.

Urojenia prześladowcze

Równie częstym problemem są urojenia prześladowcze. Osoba mająca z nimi problem może być przekonana, że ktoś chce jej za wszelką cenę zaszkodzić, zrobić krzywdę lub nawet, że ktoś czyha na jego życie. Zdarza się, że chorzy mają listę potencjalnych wrogów, na której znajduje się nawet i kilkadziesiąt nazwisk osób znajomych, współpracowników, lub tez osób całkowicie obcych. Chory cierpiący na urojenia prześladowcze często ma wrażenie, że jest obserwowany i śledzony, zaś zagrożeń czyhających na niego upatruje niemal na każdym kroku. Są i takie sytuacje, w których chorego „prześladują” nie inni ludzie, lecz tajemnicze siły, których istnienia nie jest w stanie dokładniej wyjaśnić. Takie urojenia bardzo często związane są z występowaniem innych zaburzeń psychiczny, np. z omamami. Najczęściej są to omamy słuchowe, jak głosy ostrzegające przed nadchodzącym zagrożeniem.
Urojenia zazdrości

Dość blisko „spokrewnione” z urojeniami prześladowczymi są urojenia zazdrości. Często są one związane z poszukiwaniem dowodów zdrady ze strony najbliższych. Często tego typu urojenia towarzyszą innym zaburzeniom psychicznym często zdarzają się również osobom mającym problemy z nadużywaniem alkoholu.

Urojenia hipochondryczne

Innym rodzajem urojeń są te, które określić można mianem hipochondrycznych. Osoba zmagająca się z nimi jest najczęściej przekonana o swej chorobie, zaś różnego rodzaju doznania tłumaczy sobie jako objaw postępującej choroby niszczącej jego organizm. I tak na przykład przyspieszone bicie serca, które w stanach podniecenia emocjonalnego jest normalnym zjawiskiem, bywa interpretowane jako poważna i zagrażająca zdrowiu dolegliwość.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*